هجوم کلیشه‌ها (درباره فیلم جنگ جهانی زد)


 

 «جنگ جهانی زد» بیش از آنکه شبیه فیلمی سینمایی، حتی فیلم سینمایی ضعیفی باشد شبیه یک بازی ویدیویی با حضور ستاره‌های سینما و تلویزیون است. جز شروع فیلم که واقعا تکان‌دهنده است و دیدن این همه مردم وحشت‌زده در خیابان‌ها هراس‌آور است، باقی فیلم همین مسیر مرحله مرحله را طی می‌کند و براد پیت در هیبت منجی عالم باید خانواده‌اش را به هلی‌کوپتر ارسالی ارتش برساند، بعد راهی ماموریتی در کره‌جنوبی شود و به همین ترتیب مراحل مختلف را طی کند و در نهایت هم، همه پزشکان و دانشمندان بزرگ را «ضایع» کند و این او باشد که درمانی برای مقابله با زامبی‌ها پیدا کند.

زامبی‌ها از زمانی که در اواخر دهه 1960 با فیلم «شب مردگان زنده» جرج ای. رومرو خود را به جهانیان معرفی کردند (هرچند پیش از این فیلمی ایتالیایی با موضوع زامبی‌ها ساخته شده بود، اما به اندازه فیلم رومرو دیده نشده بود) همیشه موضوعی محبوب برای تهیه‌کنندگان بودند تا با به‌روزکردن و گاه نوآوری‌هایی بتوانند بینندگان را مجذوب خود کنند و پولی به جیب بزنند. در یکی دو سال اخیر توجه سینما و تلویزیون به قصه‌های مصوری که با موضوع زامبی‌ها نوشته شده، جلب شده است. «مردگان متحرک» و «جنگ جهانی زد» دو تا از کتاب‌های بسیار محبوب ژانر زامبی هستند که بر مبنای اولی سریالی تلویزیونی ساخته شد. سریال را فرانک دارابونت طراحی کرده بود و چون هر فصل آن حدود 10 ساعت زمان می‌برد، می‌شد در هر قسمت به توازنی میان هجوم دیوانه‌وار زامبی‌ها و توجه به زندگی شخصی آدم‌های جان‌سالم‌به‌دربرده برسد. اما «جنگ جهانی زد» چون تنها در 120 دقیقه روایت می‌شود، هیچ مجالی برای نزدیک شدن به شخصیت‌هایش نداشته است؛ از همان اول باید بپذیریم که براد پیت منجی انسان‌هاست و همین. دیگر هیچ اطلاعاتی درباره او و خانواده‌اش و گذشته‌اش به ما داده نمی‌شود، حتی صحنه به‌خصوص و جانداری یا فصل گفت‌وگویی (حتی کوتاه) بین او و همسرش شکل نمی‌گیرد که باورمان شود این خانواده، خانواده‌ای خوشبخت است و برای ما بقایشان مهم باشد. براد پیت با یک تماس وارد ارتش می‌شود و فقط اشاره می‌شود که او پیشتر در ارتش بوده و بدون اراده درست همانطور که در ابتدای بازی ویدیویی، یک شخصیت را انتخاب می‌کنیم، انتخاب می‌شود تا مراحل بازی را پشت سر بگذارد.

«جنگ جهانی زد» را مارک فارستر ساخته (که هنوز «بالماسکه هیولا» بهترین فیلم کارنامه‌اش است) اما واقعا در چنین ملغمه 190 میلیون دلاری مهم نیست کارگردان که باشد. حتی می‌شود جای براد پیت، هر ستاره پولساز دیگری هم گذاشت. در فیلم‌هایی مثل «جنگ جهانی زد» هیچ چیز مهم نیست، جز تبلیغات. فروش 500 میلیون دلاری فیلم در جهان نشان می‌دهد، تهیه‌کننده کار خود را خوب بلد بوده است. تنها چیزی که از فیلم در یاد می‌ماند، موسیقی آن کار مارکو بلترامی است.

جنگ جهانی زد
World War Z

کارگردان: مارک فارستر، فیلمنامه: متیو مایکل کارناهان، درو گدار و دمین لیندلف براساس قصه‌های مصور مکس بروکس، بازیگران: براد پیت، میریل انوس، متیو فاکس و...
محصول 2013 آمریکا، مدت 124 دقیقه
خلاصه داستان: به دلیلی نامعلوم مردم جهان در حال بدل شدن به زامبی هستند، در این بین ارتش با کمک جری لین، موفق به کسب واکسنی برای مقابله با هجوم زامبی‌ها می‌شود...

/ 0 نظر / 27 بازدید